Kobieta sukcesu – To ty!

Mamy przyjemność ogłosić, że rozpoczęliśmy nabór zgłoszeń do udziału w projekcie „Kobieta sukcesu – to Ty!” nr  FEPM.05.04-IZ.00-0045/25 realizowanym przez „FUNDACJĘ NIEZALEŻNI” w partnerstwie z Paweł Rozmarynowski ARTCOM w ramach programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027 ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus

 

Projekt jest współfinansowany ze środku Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+),

Priorytet 5: Fundusze europejskie dla silnego społecznie Pomorza (EFS+),

Działania 5.4. Kobiety na rynku pracy w ramach programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027 (FEP 2021-2027)

Wartość projektu: 861 520,00 zł

Dofinansowanie Projektu z UE: 818 444,00 zł

Okres realizacji: 01.11.2025 r. – 31.03.2027 r.

 

Cele Projektu

Głównym celem projektu jest:

  1. a) zwiększenie zdolności do zatrudnienia i aktywnego udziału w życiu społeczno-zawodowym 28 kobiet pow.18 r.ż. bez zatrudnienia, zamieszkujących w rozumieniu KC w woj. pomorskim [WP] na obszarach charakteryzujących się ponadprzeciętnym poziomem wykluczenia społecznego (w tym w gminach zagrożonych trwałą marginalizacja, należących do min. 1 z kat: długotrwale bezrobotne, bierne zawodowo, w wieku 50+, wykluczone komunikacyjnie [typ 1 projektu]
  2. b) wzmocnienie równości kobiet i mężczyzn na rynku pracy woj. pomorskiego poprzez zwiększenie świadomości, wiedzy i kompetencji w tym zakresie u 260 pracowników oddelegowanych przez min. 65 pracodawców z terenu woj. pomorskiego [typ 2 projektu]

Kto może skorzystać

Uczestnikami uprawnionymi do udziału w Projekcie są:

osoby które zgłosiły chęć uczestnictwa projekcie i spełniają następujące kryteria obligatoryjne kwalifikowalności:

  1. a) W ramach typu 1 projektu: 28 kobiet, które będą należały do każdej z kategorii osób:

1)  wiek 18+

2)  zamieszkiwanie na obszarze z ponadprzeciętnym poziomem wykluczenia społecznego w województwie pomorskim

3)  pozostawanie bez pracy

4)  nieotrzymywanie wsparcia w więcej niż 1 projekcie współfinansowanym ze środków EFS+ 2021-2027 w ramach działania 5.04.

5)  osoba będąca długotrwale bezrobotna, bierna zawodowo, w wieku 50+ lub wykluczona komunikacyjnie:

  1. b) W ramach typu 2 projektu: 260 pracowników powyżej 18 r.ż. oddelegowanych przez min. 65 pracodawców posiadających siedzibę na terenie województwa pomorskiego, spełniających warunki otrzymania pomocy de minimis.

 

W ramach projektu przyznawane będą kryteria premiujące:

  1. A) W ramach typu 1 projektu:

1)  Osoba długotrwale bezrobotna + 5 pkt.

2)  Osoba bierna zawodowo + 5 pkt.

3)  Osoba w wieku pow. 50 lat + 5 pkt.

4)  Osoba wykluczona komunikacyjnie + 5 pkt.

5)  Osoba z niepełnosprawnością + 4 pkt.

6)  Osoba zamieszkująca w jednej z gmin zagrożonych trwałą marginalizacją + 3 pkt.

  1. B) W ramach typu 2 projektu:

1)  Status przedsiębiorstwa

– Mikroprzedsiębiorstwo + 6 pkt.

– Małe przedsiębiorstwo + 4 pkt.

– Średnie przedsiębiorstwo + 2 pkt.

2)  Oddelegowanie pracownika:

– Kobieta + 8 pkt.

– Osoba z niepełnosprawnością + 6 pkt.

– Zamieszkująca gminę zagrożoną trwałą marginalizacją lub miasta średnie tracące funkcje społeczno-gospodarcze + 3 pkt.

 

W ramach Projektu będą prowadzone następujące formy wsparcia:

Zadania 1-5:

Szkolenia dla pracodawców i ich pracowników w zakresie dostosowania organizacji pracy i zarządzania do potrzeb kobiet (TYP 2)

Zakres realizacji zdania:

–    26 gr. x śr. 10 osób x 32 godz. dydakt. /grupę – łącznie 260 osób

PROGRAM:

–    Równouprawnienie i zapobieganie dyskryminacji na rynku pracy,

–    przełamywanie stereotypów związanych z płcią,

–    Zwiększenie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym,

Zadanie 6:

Identyfikacja potrzeb i opracowanie / aktualizacja Indywidualnego Planu Działania (TYP 1)

Zakres realizacji zdania:

–    4 godz. zegar./os.; 2 dni/os. – łacznie28 osób

PROGRAM:

–    Identyfikacja potrzeb Uczestniczki (w tym m. in. w zakresie potrzeb szkoleniowych lub walidacja (potwierdzenie nabytych wcześniej kwalifikacji i kompetencji)) i możliwości doskonalenia zawodowego oraz opracowanie/aktualizacja dla każdej Uczestniczki INDYWIDUALNEGO PLANU DZIAŁANIA [IPD].

–    Diagnoza przez Doradcę zawodowego potrzeby i możliwości każdej UP w zakresie doskonalenia zawodowego, stopnia oddalenia od rynku pracy, aktualnego stanu wiedzy, kompetencji, kwalifikacji (w tym cyfrowych), doświadczenia, zdolności i przeciwwskazań do wykonywania określonych zawodów.

–    Opracowanie lub aktualizacja IPD, zawierającego formy wsparcia w projekcie. W opracowaniu IPD zostaną wzięte pod uwagę trendy panujące na rynku pracy, przy uwzględnieniu potrzeb UP, wynikających z ich wiedzy umiejętności i kompetencji oraz kwalifikacji do wykonywania danego zawodu.

–    Każda UP otrzyma ofertę wsparcia, obejmującą takie formy pomocy, które zostaną zidentyfikowane u niej jako niezbędne w celu poprawy sytuacji na rynku pracy lub uzyskania zatrudnienia.

Zadanie 7:

Treningi kompetencji społecznych (TYP 1)

Zakres realizacji zdania:

–    4 gr. x śr. 9-10 osób x 48 godz. dydakt./gr. – łącznie 28 osób

PROGRAM:

–    Prawo pracy w zakresie równości,

–    przełamywanie stereotypów płci,

–    równowaga między życiem zawodowym, a prywatnym – elastyczne formy zatrudnienia,

–    skuteczna komunikacja i asertywność,

Zadanie 8:

Szkolenia cyfrowe (TYP 1)

Zakres realizacji zdania:

–    3 gr. x 4 osoby x 80 godz. dydatk./gr. – łącznie 12 osób

PROGRAM:

–    Zakres merytoryczny zajęć odpowiada ramie „Digital Competence Framework” (DIGCOMP) i obejmuje opracowane przez Fundację ECCC 5 MODUŁÓW TEMATYCZNYCH – 16h/moduł:

  1. INFORMACJA
  2. KOMUNIKACJA
  3. TWORZENIE TREŚCI
  4. BEZPIECZEŃSTWO
  5. ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW

Zadanie 9:

Indywidualne poradnictwo psychologiczne (TYP 1)

Zakres realizacji zdania:

–    6 godz. zegar./os.; 3 dni/Uczestniczkę – łącznie 16 osób

PROGRAM:

–    Zwiększenie motywacji do zmian oraz poprawy wiary we własne możliwości.

–    Wsparcie będzie odpowiedzią na bariery UP, które często zmagają się z wycofaniem, apatią, problemami rodzinnymi czy poczuciem niższej wartości.

–    Wsparcie psychologa w realizacji IPD, poprzez budowanie motywacji, zwiększenie samooceny i pomoc w rozwiązaniu bieżących trudności w sferze zawodowej i osobistej, co pozwoli osiągnąć trwałe efekty zmiany postaw i sytuacji UP.

Zadanie 10:

Indywidualne poradnictwo zawodowe (TYP 1)

Zakres realizacji zdania:

–    6 godz. zegar./os.; 3 dni/os. – łącznie 22 osoby

PROGRAM:

–    Wspomożenie procesu poszukiwania pracy.

–    Promowanie równości kobiet i mężczyzn na rynku pracy. Pomoc w niwelowaniu barier płciowych, zwiększanie świadomości nt. równości szans i wspieranie kobiet w wyborze ścieżki zawodowej zgodnie z ich kompetencjami, a nie stereotypami społecznymi.

–    Praca z doradcą zawodowym nad świadomym i samodzielnym podjęciem przez UP decyzji dot. drogi rozwoju zawodowego oraz dostosowanie się do wymogów rynku pracy, m.in. poprzez diagnozę przyczyn pozostawania bez zatrudnienia i pomoc w poszukiwaniu sposobów ich rozwiązywania.

–    Doradca zawodowy wspólnie z UP zaplanuje rozwój zawodowy, poprzez pomoc w wyborze zawodu (zg. z potencjałem, nie stereotypami), w samopoznaniu-dzięki badaniu zainteresowań i uzdolnień (rozmowa doradcza, ćwiczenia, testy zainteresowań zawodowych, uzdolnień przedsiębiorczych).

–    Pomoc w rozwiązaniu bieżących trudności w sferze zawodowej, określenie własnych predyspozycji i zainteresowań zawodowych oraz wzmocnienie poczucia własnej wartości  – zbudowanie motywacji UP do poszukiwania pracy.

–    Zwiększenie satysfakcji zawodowej kobiet wynikającej z wyboru kariery zg. z kompetencjami, a nie oczekiwaniami społecznymi.

Zadanie 11:

Szkolenia zawodowe (TYP 1)

Zakres realizacji zdania:

–    śr. 100 godz. dydakt.; śr. 13 dni/os. – łącznie 28 osób

PROGRAM:

– Konkretne tematy zostaną wskazane w toku projektu, w oparciu o zdiagnozowane potrzeby i potencjał każdego UP (zg. z IPD) – indywidualizacja wsparcia.

– Uwzględnienie rzeczywistych potrzeb na określone kwalifikacje i umiejętności na regionalnym/lokalnym rynku pracy.

– Efektem szkoleń będzie nabycie kwalifikacji zawodowych.

– Fakt nabycia kwalifikacji potwierdzony zostanie odpowiednim dokumentem (certyfikatem), rozpoznawalnym i uznawanym w danym środowisku, sektorze/ branży.

Zadanie 12:

Staże (TYP 1)

Zakres realizacji zdania:

–    3-miesieczne staże – łącznie 12 osób x 3 m-ce

PROGRAM:

–    Standard staży zapewnią umowy i indywidualne programy stażowe uwzględniające potrzeby i potencjał UP (w tym m.in. predyspozycje psychofizyczne i zdrowotne, poziom wykształcenia oraz kwalifikacje zawodowe UP).

–    wykorzystanie posiadanych kwalifikacji zawodowych w rzeczywistym środowisku pracy, nabycie praktycznych umiejętności do wykonywania pracy i przełamanie biernych postaw.

–    UP odbywający staż wykonują zadania w wymiarze 40h/tydz. i 8h/dzień (ON w stopniu znacznym lub umiarkowanym–35h/tydz. i 7 h/dzień), pod nadzorem opiekuna stażu.

Zadanie 13:

Indywidualne pośrednictwo pracy (TYP 1)

Zakres realizacji zdania:

–    5 godz. zegar./os.; 2 dni/Uczestniczkę – łącznie 28 osób

PROGRAM:

–    Zapewnienie sprawnego wejścia na rynek pracy UP.

–    Pozyskanie przez pośrednika ofert pracy od pracodawców i przedstawienie każdej UP min. 3 ofert zg. kwalifikacjami i doświadczeniem, adekwatne do ich potrzeb i możliwości.

–    Pośrednik będzie wspierał UP w poruszaniu się po rynku pracy, przygotuje do udziału w rekrutacji (omówi potencjalne pyt. rekruterów i zweryfikuje dokumenty aplikacyjne UP) oraz zainicjuje kontakty UP z pracodawcami.

–    Poprzez pośrednictwo będzie promowana równość kobiet i mężczyzn na rynku pracy, poprzez zapewnienie równego dostępu do ofert pracy, przedstawienie kobietom ofert pracy w sektorach zdominowanych przez mężczyzn.

–    Pomoc w znalezieniu pracy umożliwiającej łączenie życia zawodowego z prywatnym.

 

W RAMACH PROJEKTU UCZESTNIKOM/CZKOM PROJEKTU ZAPEWNIMY:

  1. Uczestnik/czka Projektu jest uprawniony/a do:
  2. a) nieodpłatnego udziału w Projekcie,
  3. b) nieodpłatnego udziału w oferowanych w ramach Projektu formach wsparcia,
  4. c) otrzymania bezpłatnych materiałów szkoleniowych [dot. zad. 1-5, 7],
  5. d) otrzymania bezpłatnego poczęstunku (bufet kawowy) lub obiadu (w przypadku zajęć trwających min. 6 godzin dydaktycznych) [dot. zad. 1-5, 7],
  6. e) zwrotu kosztów dojazdu [dot. zad. 6-13],
  7. f) zwrotu kosztów opieki nad dzieckiem/osoba zależną [dot. zad. 6, 8, 10-13],
  8. g) otrzymania stypendium szkoleniowego oraz stażowego [dot. zad. 8, 11, 12],
  9. h) otrzymania zaświadczenia o udziale w poszczególnych formach wsparcia realizowanych w ramach Projektu.

Projekt realizowany jest zgodnie z zasadą równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz zasadą równości kobiet i mężczyzn.

Więcej informacji dotyczących Zasad równości szans kobiet i mężczyzn oraz równości szans i niedyskryminacji znajdą Państwo w linkach poniżej:

 

Wskaźniki rezultatu:

Liczba osób, które podniosły poziom wiedzy w zakresie równości kobiet i mężczyzn dzięki wsparciu w programie – 260 (166K/94M)

Liczba osób znajdujących się w lepszej sytuacji na rynku pracy po opuszczeniu programu – 9 (9K/0M);

Wskaźniki produktu

Liczba osób objętych wsparciem w zakresie równości kobiet i mężczyzn – 288 (184K/104M);

Liczba osób objętych wsparciem w zakresie godzenia życia zawodowego z prywatnym – 184 (184K/0M);

Liczba objętych wsparciem mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw (w tym spółdzielni i przedsiębiorstw społecznych) – 50

 

 #FunduszeUE

#FunduszeEuropejskie

 

Adres biura projektu:

ul.31-stycznia 43/7, I p., gabinet 1

89-600 Chojnice

 

Godziny pracy biura:

Pon.     08.00- 16.00

Wt.      08.00- 16.00

Śr.        08.00- 16.00

Czw.    08.00- 16.00

Pt.        08.00- 16.00

 

Zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 503 323 700

lub za pośrednictwem e-mail:  biuropomorskie@eprojekty.info

Harmonogramy

Ważne dokumenty

Materiały informacyjno-promocyjne